Blog Marcina Działka - Doradcy inwestycyjnego i analityka rynków finansowych specjalizującego się w analizie instrumentów finansowych za pomocą teorii fal Elliotta.

PORTFEL INWESTYCYJNY

+ 45.49%

google8470743637953c90.html
czwartek, 07 listopada 2013

Niestety ale ze względów zawodowych (obowiązujące mnie przepisy prawne i normy etyczne jako doradcy inwestycyjnego), jestem zmuszony do zawieszenia działalności tego bloga na czas nieokreślony.

Nie oznacza to, że analizy przeze mnie sporządzane nie będą już dostępne w sposób darmowy. Jeżeli są Państwo zainteresowani dalszym śledzeniem moich "kresek" to zachęcam do założenia rachunku brokerskiego w DM BZWBK: http://www.dmbzwbk.pl/mikrosite/otworz-rachunek-fx/otworz-rachunek-fx.html. Codziennie publikuję na platformie Investrors Online FX (metatrader 4) komentarz poranny i komentarz popołudniowy oraz sygnały do otwarcia konkretnej pozycji (w ciągu tygodnia publikuję około 10 sygnałów). Analizy i sygnały są bezpośrednio wysyłane na skrzynkę mailową w MT4. 

Ponadto w każdy wtorek i czwartek o godzinie 10.30 prowadzę webinar (szkolenie online na żywo), podczas którego analizuję główne pary walutowe w ujęciu długoterminowym (wtorek) i intraday (czwartek): http://www.dmbzwbk.pl/forex/jak-zaczac/szkolenia/szkolenia.html

Na chwilę obecną analizuję następujące pary walutowe: EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, USD/CHF, AUD/USD, USD/CAD, EUR/JPY, USD/PLN oraz EUR/PLN. Od nowego roku najprawdopodobniej będą dostępne również analizy wybranych surowców i indeksów giełdowych.

Ten wpis skierowany jest do osób, które śledziły moje wpisy i są w dalszym ciągu zainteresowane moimi analizami. Podaję jedyny (prawnie) możliwy sposób (bezpłatny) na uzyskanie dostępu do moich analiz. Moim celem nie jest reklamowanie działalności Domu Maklerskiego BZWBK.

21:25, samuraj_14
Link Komentarze (3) »
piątek, 20 września 2013

W niniejszym wpisie chciałem podsumować swoje przemyślenia dotyczące kształtu polityki monetarnej FED oraz jej wpływu na rynki finansowe do 2014 roku.

Pod koniec czerwca bieżącego roku, Ben Bernanke po raz pierwszy powiedział o konieczności ograniczenia lub zatrzymania QE. Były to jego pierwsze jastrzębie wypowiedzi od dawna. Podniósł on oczekiwaną stopę bezrobocia do 7% i stwierdził, że już w sierpniu QE może zostać obniżone, a bardzo prawdopodobne jest, że w całości zostanie zatrzymane do końca 2013 roku (najpóźniej do połowy 2014 roku). Po jego słowach dolar umocnił się kilka figur, złoto pogłębiło wieloletnie minima, a na giełdach amerykański pojawiła się kilkuprocentowa korekta. Moim zdaniem ta właśnie reakcja rynku wystraszyła Bena i FOMC, gdyż zbyt szybko umacniający się dolar i spadająca kapitalizacja na giełdzie negatywnie wpływa na gospodarkę USA.

Po dwóch tygodniach, podczas wystąpienia w Kongresie Ben Bernanke zmienił zdanie o 180 stopni i ponownie podał oczekiwaną stopę bezrobocia na poziomie 6,5%. Zaznaczył, że stopa bezrobocia nie jest jedynym wyznacznikiem kondycji rynku pracy, a pozostałe wskaźniki, które obserwuje FED nie są tak dobre. Rynek błyskawicznie zaczął dyskontować te informacje i do wrześniowego FED odrobił wcześniejsze spadki.

Przed środowym FED rynek oczekiwał ograniczenia QE o 10 mld USD. Ja spodziewałem się ograniczenia QE o 25 mld - 45 mld, stąd cały czas ponawiałem krótkie pozycje na euro, funcie oraz długie na jenie. Jak się okazało Ben Bernanke i FOMC po raz kolejny zaskoczyli rynki finansowe. Nie dość, że nie ograniczono QE (9 do 1 w głosowaniu), to jeszcze podkreślono, że sytuacja na rynku pracy poprawia się coraz wolniej, inflacja jest cały czas poniżej celu inflacyjnego, a prognozy wzrostu gospodarczego USA zostały po raz kolejny obniżone. FED wprost powiedział, że nie ma wystarczających czynników pozwalających na zaprzestanie lub ograniczenie QE. Co więcej, FOMC podkreśliło jak pozytywnie wpływa QE na rynek pracy i sytuację gospodarczą USA. 

Dla mnie jasne jest, że po raz kolejny zostały zmienione ramy prowadzenia polityki monetarnej i powróciliśmy do bardzo ekspansywnej polityki. Nie spodziewam się aby FOMC ograniczyło QE do końca kadencji Bena Bernanke. Przypuszczam, że dopiero nowy prezes, może nakreślić plan wyjścia z QE, ale nie stanie się to wcześniej niż w marcu 2014 roku.

Biorąc pod uwagę fakt, że długoterminowe analizy falowe są oparte na analizie fundamentalnej (a dokładniej od analizy fundamentalnej zależy wybór jednego z dwóch scenariuszy) zmieniłem wszystkie analizy długoterminowe. Pomimo, że niektóre walory w średnich terminach wyglądają proshortowo (np. złoto) to nie zamierzam ich sprzedawać (z wyłączeniem jena) gdyż ta nowa sytuacja fundamentalna będzie bardzo mocno oddziaływać na rynki finansowe do końca roku.

Prognoza terminowa głównego ruchu na danych instrumentach finansowych:

  • EURUSD >>> min. 1.38 >>> 1.40-1.42
  • GBPUSD >>> min. 1.64 >>> 1.70
  • USDJPY >>> min. 93.60 >>> 89.00
  • GOLD >>> min. 1440 USD >>> 1560 USD
  • COPPER >>> min. 346 centów >>> 370 centów
  • DAX >>> min. 9000 punktów >>> 10000 punktów
czwartek, 19 września 2013

USDJPY Daily

W przypadku jena wracam do swoich wcześniejszych oznaczeń, w których przyjąłem dno na poziomie 93.7 jako część fali 4, a dokładnie falę W w korekcie złożonej W-X-Y. Przełamanie dłuższej, czerwonej linii trendu korekty wzrostowej potwierdzi scenariusz spadkowy. Główny target to przebicie wspomnianego dna czyli 93.60. Dopuszczam możliwość większego spadku, choć takiemu scenariuszowi daję znacznie mniejsze szanse. Stop loss dla wspomnianej strategi po przebiciu 100.50. Fundamentalnie środowa decyzja FED powinna osłabiać dolara amerykańskiego, czyli spychać kurs USDJPY w dół, z drugiej strony dodruk jena osłabia jena i ciągnie kurs do góry. Pytanie, który czynnik fundamentalny będzie silniejszy? Moim zdaniem FED, ale to się okaże.

(wyraźniejszy rysunek w linku - tytuł analizowanego waloru)

COPPER Daily

Z wszystkich instrumentów, które obserwuję, miedź jest dla mnie najbardziej zastanawiająca. Z jednej strony został spełniony długoterminowy, minimalny warunek, wykańczający cały układ spadkowy i może się właśnie rozpoczynać nowy trend wzrostowy. Z drugiej wzrosty mają formę korekcyjną, co sugeruje, że są one jedynie odbiciem, a trend spadkowy jeszcze się nie zakończył. Spodziewałbym się wzrostów w okolice 346 centów gdzie przebiega długoterminowa linia trendu korekty spadkowej. Jej przebicie mogłoby sugerować dalsze wzrosty i definitywny koniec spadków. Niemniej jednak fundament dolarowy również oddziałuje na miedź, gdyż jest ona wyceniane w tej walucie. Ewentualne zakończenie lub ograniczenie QE w przyszłości powinno zepchnąć ten walor na nowe wielomiesięczne minima.

(wyraźniejszy rysunek w linku - tytuł analizowanego waloru)

GOLD Daily

Patrząc na złoto od strony technicznej wygląda na to, że mogła się utworzyć fala 2 i teraz powinny się zacząć dynamiczne spadki zmierzające na wieloletnie minima. Z drugiej strony taki scenariusz nie pokrywa się z fundamentalnie osłabiającym się dolarem. W takim wypadku, alternatywne oznaczenie fal zakłada, że korekta X się jeszcze nie zakończyła (w większych falach cały układ korekcyjny ma postać W-X-Y-X-Z). Fala X ma również postać korekty złożonej w-x-y i zakładam, że uformowały się pierwsze dwie podfale. Teraz spodziewałbym się wzrostów z powrotem do górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Minimalny target 1440 USD, a w wersji wydłużonej 1560 USD. Po ustanowieniu nowego lokalnego szczytu spadki na złocie powinny powrócić a poziom 1100 USD powinienzostać osiągnięty zanim rozpocznie się nowa hossa inflacyjna na złocie.

(wyraźniejszy rysunek w linku - tytuł analizowanego waloru)

GBPUSD Weekly

W najdłuższym interwale, po wybiciu z trójkąta, nie został osiągnięty minimalny zasięg ruchu spadkowego, który wypada w miejscu, w którym rozpoczyna się dolne ramię trójkąta. Co więcej, kurs powrócił do dolnego ramienia i przebił je znacząco. Jeśli do tego dodamy osłabiającego się dolara w wyniku środowej decyzji FOMC oraz umacniającego się funta (ze względu na poprawę sytuacji gospodarczej i zbliżające się zakończenie brytyjskiego odpowiednika QE) to można zakładać, że GBPUSD będzie rósł w najbliższych tygodniach. W alternatywnym oznaczeniu można przyjąć, że zamiast trójkąta tworzy się zwykła korekta złożona W-X-Y, która zostanie zakończony wtedy gdy kurs przebije 1.70.

GBPUSD Daily

Biorąc pod uwagę krótszy interwał, najprawdopodobniej uformował się pierwszy zygzak (jako małe (w)) a obecnie tworzy się drugi zygzak. Fala a najpewniej się zakończyła, a obecnie oczekiwałbym korekty do poziomu 1.59 skąd powinny się rozpocząć dalsze dynamiczne wzrosty. Zakładam, że może uformować się potrójny, dynamiczny zygzak. Minimalny target to 1.64, chociaż po przebiciu tego poziomu wzrosty mogą jeszcze nabrać na sile. Należy uważać jeśli czerwona linia trendu zygzaka zostanie złamana oraz jeśli kurs znajdzie się poniżej granatowej linii trendu spadkowego. Negacja scenariusza po przebiciu fali (x) na poziomie 1.544.

(wyraźniejszy rysunek w linku - tytuł analizowanego waloru)

EURUSD Daily

Długoterminowa linia trendu korekty spadkowej została złamana. Do tego decyzja FED, która będzie osłabiać dolara w najbliższych tygodniach. Co więcej, odsunięcie ryzyka wojny w Syrii w czasie, dalej będzie działało osłabiająco na dolara. Podsumowując te trzy czynniki, kurs EURUSD powinien dalej zwyżkować, co najmniej na pobicie szczytu (1.3715). Zakładam minimalny zasięg w okolicach 1.38, choć również możliwe są większe wzrosty w stronę 1.40 - 1.41.

(wyraźniejszy rysunek w linku - tytuł analizowanego waloru)

wtorek, 17 września 2013

DAX Weekly

W przyjętych przez mnie oznaczenia DAX ukształtował wydłużone podfalę i w fali 3. Spodziewałbym się pobicia szczytu (optymalnie do poziomu 8700 punktów) po czym prognozuję głębszą korektę do poziomu 7800 - 7600 punktów (idealnym pretekstem była by zapowiedź zaostrzenia polityki monetarnej przez FED). Po korekcie szczyt powinien być jeszcze raz atakowany, a po osiągnięciu 9000 - 10000 punktów, wzrosłoby znacznie prawdopodobieństwo kilkudziesięcioprocentowej korekty. Ja nie jestem zwolennikiem łapania szczytów, dlatego też najwcześniej zajmę krótką pozycję po FED i po przełamaniu czerwonej linii trendu impulsu wzrostowego.

(wyraźniejszy rysunek w linku - tytuł analizowanego waloru)

WIG20 Weekly

WIG20 znajduje się w kluczowym miejscu biorąc pod uwagę perspektywę długoterminową. Na chwilę obecną oba scenariusze (wzrostowy i spadkowy) są tak samo prawdopodobne i najpewniej to właśnie środowe posiedzenie FED i konferencja Bena Bernanke wyznaczy dalszy kierunek ruchu indeksu blue chipów. Co istotne, nie zostały przełamane zielone linie trendu korekty spadkowej, zarówno średnioterminowej, jak i długoterminowej (dopiero przebicie owych linii oraz szczytu na 2500 punktów uwiarygodni scenariusz wzrostowy). Aby to się stało QE nie może zostać ograniczone, a wypowiedzi Bena Bernanke muszą być gołębie, wtedy to czarny scenariusz  będzie w mocy. Z drugiej strony, ograniczenie lub zaprzestanie QE albo zapowiedź zacieśnienia polityki monetarnej przez FED, najprawdopodobniej zepchnie WIG 20 niżej, nawet do poziomu 1850 punktów (co obrazująróżowe linie).

(wyraźniejszy rysunek w linku - tytuł analizowanego waloru) 

poniedziałek, 16 września 2013

GOLD H4

Tak jak pisałem we wcześniejszych postach, czekałem na złamanie linii kanału wzrostowego, co mogło być sygnałem powrotu do trendu spadkowego i ruchu w stronę 1100 USD. Na chwilę obecną uważam, że dno powinno jeszcze raz zostać złamane, co pozwoli na uformowanie się wydłużonej podfali (v) w fali 1. Zasięg ruchu oceniam na 1300 USD (proporcja fali 5 do 1 wynosi 1:1), gdzie dodatkowo wypada 50% zniesienia korekty wzrostowej. Z tego poziomu spodziewałbym się odbicia i powrotu do linii kanału wzrostowego w okolice 62% poprzedzającego ruchu 1370 USD - 1385 USD. Po osiągnięciu tego targetu spadki powinny być kontynuowane. W alternatywnym wariacie dno nie zostanie przebite, a kurs zacznie zmierzać w stronę przebitego, dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. W jeszcze innym wariancie przebicie dna pozwoli na uformowanie się podfali iii, a po korekciue wzrostowej (fali iv) jeszcze raz znajdziemy się niżej.

(wyraźniejszy rysunek w linku - tytuł analizowanego waloru)

wtorek, 10 września 2013

EURUSD H1

Przebicie poziomu 1.3320 załamie oznaczony przez mnie układ falowy i uprawdopodobni wariant, w którym EURUSD zmierzać będzie w stronę 1.36. Jednakże jest wielce prawdopodobne, że edek ukształtował lokalny szczyt tworząc falę iv, po czym spodziewałbym się spadków poniżej 1.31 (dno wyznaczone przez falę iii). Zgodnie z proporcjami fal ruch może się zatrzymać w okolicach 1.3030, gdzie wypada 161,8% długości fali i mierzonej od szczytu fali iv.

(wyraźniejszy rysunek w linku - tytuł analizowanego waloru)

WIG20 H4

WIG20 znajduje się bardzo blisko poziomu, którego przebicie będzie oznaczało załamanie fal i wzrosty na nowe szczyty. Jednakże dopóki poziom 2340 punktów nie zostanie przebity, dopóty scenariusz spadkowy jest w mocy, którego cel znajduje się poniżej 2000 punktów.

(wyraźniejszy rysunek w linku - tytuł analizowanego waloru) 

COPPER H1

Wszystko wskazuje na to, że miedź mogła ukształtować większą falę iv i obecnie zaczyna tworzyć pierwszą podfalę w fali v. Po przebiciu lokalnego dna (z poziomu 323 centów) spodziewałbym się kolejnego odbicia, po którym spadki powinny nabrać na dynamice. 

(wyraźniejszy rysunek w linku - tytuł analizowanego waloru)

Po dwudziestu ośmiu tygodniach, wynik jaki osiągnął mój portfel inwestycyjny to +73.49%

Na zysk w minionym tygodniu przełożyły się krótkie pozycje na DAX oraz surowcach (miedź i ropa). Długa pozycja na jenie zakończyła się niewielkim plusem, gdyż USDJPY zrealizował trochę głębszą korektę niż przypuszczałem.

Od początku września dodałem do portfela krótką pozycję na miedzi i DAX (po zrealizowaniu tp lub stop profit, ponowiłem otwarcie wyżej), a także krótką pozycję na EURUSD. Co więcej, zwiększyłem zaangażowanie w WIG20 otwierając kolejną krótka pozycję. W tym tygodniu wyjaśni się czy polski indeks będzie zmierzał na tegoroczne minima, czy zaneguje scenariusz spadkowy i co najmniej na kilka dni zacznie rosnąć.

czwartek, 05 września 2013

DAX H1

Według nowych oznaczeń, mamy możliwe dwa scenariusze na DAX. Według pierwszego (mój alternatywny) na poziomie 8080 punktów zakończyła się fala c, która ukształtowała pełną korektę a-b-c i teraz rynek powinien zmierzać na historyczne szczyty. W drugim wariancie, na poziomie 8080 punktów zakończyła się pierwsza podfala fali iii, co sugerowałoby znaczącą korektę (w okolice 7000 punktów). Falowo oraz fundamentalnie bardziej przychylam się do drugiego scenariusza, zwłaszcza że lepsze dane ADP (czwartek), a potem NFP (piątek) oraz ewentualna akceptacja ataku na Syrię przez kongres (przyszły poniedziałek), a następnie FED (połowa września) mogą poważnie zepchnąć kurs indeksu w dół.

(wyraźniejszy rysunek w linku - tytuł analizowanego waloru)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10